ECCO 2025 Berlin – satelitní sympozium firmy Takeda:

From Mucosal Healing to Disease Clearance: Navigating the Path to Disease Modification in UC

MUDr. Pavla Kavříková, 

Interní gastroenterologická klinika Fakultní nemocnice Brno

Součástí programu na ECCO 2025 bylo i symposium firmy Takeda věnované novým potenciálním terapeutickým cílům v léčbě ulcerosní kolitidy. V rámci symposia vystoupili tři experti – prof. Irving, prof. Lees (oba VB) a prof. Jairath (Kanada). 

Na počátku se zamýšleli nad aktuálním stavem léčby pacientů s UC v reálné klinické praxi – a dospěli k závěru, že ačkoli máme dostupné stále větší množství molekul k léčbě UC, i parametrů, které umožnují predikovat průběh onemocnění, mnoho pacientů setrvává stále na konvenční léčbě nebo dokonce dlouhodobé kortikoterapii 1. Moderní biologika tak nevyužíváme dostatečně, nebo načasování startu pokročilé léčby není optimální.

Následně zmínili, že v dnešní době by mělo být snahou posunout terapeutické cíle od pouhé kontroly symptomů ke snaze modifikovat průběh onemocnění a pokusit se zabránit rozvoji komplikací. Představili koncept „Disease clearance“, který je definován jako dosažení  remise klinické, endoskopické i histologické.  Vychází z představy, že pacienti, kteří dosáhnou hluboké remise vč. histologické, mají v budoucnu nižší riziko relapsu, menší potřebu hospitalizací i operačních výkonů. 

Současně ale zdůraznili, že i přes moderní léčiva, která máme aktuálně k dispozici, není jednoduché vždy tohoto cíle dosáhnout. Jako faktory, které negativně ovlivňují průběh léčby, uvedli např. relativně vysokou ztrátu léčebné odpovědi u antiTNF preparátů (až téměř 2/3 pacientů po 3.roce léčby) 2

Prof. Jairath následně prezentoval probíhající studii VERDICT3, která si klade za cíl určit optimální terapeutický cíl u pacientů s UC. V rámci studie byli pacienti randomizováni do 3 skupin – v první skupině byli zahrnutí pacienti, kteří dosáhli klinické remise. Druhá skupina zahrnovala pacienty s klinickou a endoskopickou remisí a třetí skupina pacienty s klinickou, endoskopickou i histologickou remisí. Dle průběžných výsledků studie ve 48. týdnu dosáhlo „Disease clearance“, tj. hluboké remise klinické, endoskopické i histologické, průměrně 67 % pacientů léčených i.v. vedolizumabem v konvenčním dávkování, přičemž vyšší počty pacientů byly ve skupině bionaivních oproti bioexponovaným4. Na závěr prof. Jairath shrnul, že díky těmto výsledkům by se koncept „ Disease clearance“ mohl stát v budoucnu terapeutickým cílem u pacientů s UC. 

V podobném duchu vyznělo i následující sdělení dr. D´Amica (Itálie) prezentované týž den v rámci sekce Meet the Experts. 

 

  1. Siegel CA et al., Crohn Colitis 360, 2024
  2. Chanchlani N., et al., Gastroenterol Hepatol. 2024:9, 521-538
  3. Jairath V., et al, BMJ Open Gastroenterol, 2024:11
  4. Jairath V et al., Crohn Colitis 2025:19 

Datum přípravy: 03/2025 C-APROM/CZ/ENTUC/0019