Vše o hemofilii

image

 

Společnost Takeda je tradičním partnerem pacientů s hemofilií i zdravotníků, kteří o ně pečují. V České republice mohou hemofilici i lékaři profitovat z našich:

  • dlouhodobých zkušeností,
  • intenzivního výzkumu,
  • moderních léčivých přípravků a technologií, které přinášíme na trh.

Zaměřujeme se také na optimalizaci léčby, zvyšování komfortu jejího podávání i spolupráci s odbornými společnostmi a pacientskými organizacemi. Jsme připraveni reagovat na výzvy, které léčba hematologických onemocnění přináší. V této oblasti disponujeme rozsáhlým portfoliem léčivých přípravků, zahrnujícím plazmatické, rekombinantní produkty i léčiva s prolongovaným působením.*

Přinášíme sofistikovaná léčiva i pomůcky pro léčbu hemofilie všech typů a věříme, že se nám i s Vaší pomocí podaří naplnit naši vizi Bleed-Free World a že se „svět bez krvácení“ v budoucnu skutečně stane realitou. Vyzkoušejte se svými pacienty první spojení webové a mobilní aplikace v léčbě hemofilie a jediný schválený zdravotnický prostředek k individuálnímu nastavení optimální profylaxe hemofilika – webovou a mobilní aplikaci myPKFiT1.

 

image

 

Používání aplikace myPKFiT umožňuje sdílet všechny aktualizace s ošetřujícím lékařem, optimalizovat dávkování na základě osobního farmakokinetického profilu a zároveň zvyšovat osobní účast na léčbě a samostatnost v jejím managementu. I v ČR se toto řešení setkalo s velmi příznivým ohlasem u odborníků i pacientů.

Stručně o hemofilii

Hemofilie je vzácná, obvykle dědičná koagulopatie. Jedná se o gonosomálně recesivní onemocnění. Defektní gen je lokalizován na pohlavním chromosomu X, proto se hemofilie vyskytuje prakticky jen u mužů, u žen bývá extrémně vzácná. Hemofilie se projevuje poruchou srážlivosti krve a z toho plynoucím krvácením. Zdaleka nejčastějším typem je hemofilie typu A (deficit faktoru VIII). Druhým nejčastějším typem je typ B (deficit faktoru IX). Existují i jiná krvácivá onemocnění s deficity jiných srážecích faktorů, která se obvykle již jako hemofilie neoznačují.4

 

image

 

Hemofilii rozdělujeme v závislosti na množství chybějícího koagulačního faktoru na:4

Těžkou formu (< 1 IU/dl nebo < 1 % normální koncentrace srážecího faktoru), při které dochází k častým spontánním krvácením především do velkých kloubů nebo svalů.
Středně těžkou formu (1–5 % normální koncentrace srážecího faktoru). Krvácení vzniká již po nepatrných úrazech nebo poraněních, může vzniknout i spontánně.
Lehkou formu (> 5–40 % normální koncentrace srážecího faktoru). Ke dlouhotrvajícímu krvácení dochází po stomatologických a operačních výkonech či úrazech, ale pacient nekrvácí spontánně do kloubů nebo dalších částí těla.


Literatura

C-APROM/CZ/0045

* Všeobecně známá informace
1. Declaration of Conformity
2. myPKFiT for Healthcare Professionals User Manual- English Baselinev7.0
3. myPKFiT for Patients Mobile Application User Manual_04_2019 v2.1
4. 2020 WFH 3rd guideline
5. The haemophilia, vWD and platelet disorders handbook – Haemophilia inheritance – Nov 2020